Jak ważne w biznesie jest zaufanie?

Zaufanie w biznesie. Życie z różowymi okularami na oczach, czy strategicznie przemyślany wybór?

Co to jest zaufanie?

Moment, kiedy nie musicie się zastanawiać, czy umowa zostanie dotrzymana. Kiedy nie łamiecie sobie głowy nad wszelkimi możliwymi scenariuszami typu: “co może pójść źle w tej współpracy”. Kiedy czyjeś słowo przyjmujecie za pewnik. Uczucie zaufania to wygoda, bezpieczeństwo i spokojna głowa. Czy nie jest to stan, o który warto walczyć, do którego warto dążyć?

Polacy mają spore trudności z zaufaniem. Na pewno wiele odpowiedzialności ponoszą za to lata rządów komunistycznych, ale jeśli nie chcemy skończyć jako rozedrgani, ciągle oglądający się za siebie frustraci powinniśmy odrobić lekcję z zaufania w biznesie i zaufania społecznego.  

Zaufanie w biznesie

Kryzys zaufania wpływa niezwykle negatywnie nie tylko na relacje międzyludzkie, ale także biznesowe. Brak zaufania to zaburzenia w komunikacji, a te mogą prowadzić tylko do zaburzeń we współpracy. Jakie korzyści płyną z relacji opartych na zaufaniu?

  • Zaufanie przyspiesza i ułatwia pracę – wystarczy nam słowo zapewnienia drugiej strony. Gdy mamy zaufanie do siebie nawzajem, nie musimy spisywać szczegółowych umów opisujących drobiazgowo każde działanie. 
  • Zapewnia rozwój pracowników i firmy – ufamy sobie, nie boimy się konstruktywnej krytyki, więc rozwijamy się razem. Możemy coraz lepiej pomagać klientom. 
  • Prowadzi do powstawania długotrwałych relacji – czy to na linii pracownik/szef, czy na linii firma/klient. Mając dobre doświadczenia we współpracy, zarówno pracownicy jak i klienci czują się z firmą związani. Relacje się pogłębiają i działają na korzyść każdej ze strony. 
  • Zaufanie pomaga w rozwiązywaniu konfliktów – ufamy, że drugiej stronie również zależy na wyjściu z problematycznej sytuacji. Ufamy, że jej intencje są pozytywne. Daje to dobrą podstawę do słuchania i empatii. A stąd już tylko krok do pozytywnego rozwiązania sporu. 

Co to jest zaufanie społeczne i dlaczego jest ważne?

Zaufanie odgrywa ogromną rolę w niemal wszystkich relacjach międzyludzkich, a co za tym idzie – społecznych. Patrząc szerzej – cywilizacja jest oparta na zaufaniu. Takie pojęcia, jak państwo czy pieniądz nie byłyby możliwe bez wiary w to, że każdy z członków społeczeństwa wywiąże się ze swojej strony umowy. Zaufanie jest dobrem społecznym, które ma wpływ na integrację, współpracę, stabilność i rozwój  demokracji. Powinno nam zależeć na utrzymaniu społeczeństwa opartego na zaufaniu, bo działania wspólne zawsze przynoszą większe dalekosiężne korzyści, niż działanie na własną – krótkowzroczną – korzyść.  

Dlaczego tak trudno zaufać?

Życie bez żadnego zaufania jest praktycznie niemożliwe. Ufać musimy na każdym kroku. Ufamy, że idąc ulicą, nikt nie wbije nam noża w plecy. Ufamy, że jedząc posiłek w restauracji, nie zostaniemy otruci. Ufamy, że partner nas nie zdradzi. Gdybyśmy nie pokładali zaufania w nikim, nasze życie byłoby pasmem stresu i ciągłej kontroli, a także pozbawione miłości.  

Umiejętność ufania tworzy się oczywiście w dzieciństwie. Jako dziecko jesteśmy całkowicie zależni od rodziców. Zaufanie jest jedyną opcją. Rodzi się więź. Od rodziców uczymy się ufania ludziom. Jeśli na tym etapie coś pójdzie nie tak, może okazać się, że na całe życie pozostanie w nas trauma, która zrodzi poważne problemy z zaufaniem. 

Dlaczego to takie trudne? Bo nie dorastamy w laboratoryjnych warunkach społeczeństwa idealnego. Bo każdy z nas przeżył w dzieciństwie oraz późniejszym życiu mniejsze lub większe traumy, które go nauczyły nie ufać. Bo obrona swojego wnętrza oraz swoich zasobów jest naturalnym odruchem każdego człowieka.

Zaufanie czy naiwność?

Na pewno przynajmniej raz w życiu ktoś zawiódł Wasze zaufanie. Okropne uczucie, szczególnie wtedy, kiedy dzieje się to po raz pierwszy. Potem “stajemy się twardzi”. Uczymy się na błędach, próbujemy nigdy już nie spuszczać gardy. Jest to często prosty scenariusz do całkowitego zamknięcia się przed światem i doświadczeniem. Bo co to znaczy ufać? Nie oznacza to, że każdemu przechodniowi damy kod pin do swojej karty bankomatowej. Zaufanie to raczej bycie gotowym na to, że nie wszystko, co nas spotyka, będzie pozytywne. Będziemy doświadczać pozytywnych i negatywnych sytuacji, będziemy uczyć się na błędach, czasem będziemy wystawieni na negatywne skutki naszych wyborów płynących z zaufania ludziom, którzy na to nie zasłużyli. Ale za każdym razem będzie płynąć z tego nauka, doświadczenie i  rozwój.   

W Pakt Inkasso wierzymy, że zaufanie prowadzi do lepszej komunikacji, owocnej współpracy, bliższych relacji oraz większej pewności siebie.