Wojna światów? Nie! Dwóch światów spotkanie…

Tak w jednym ze swoich programów Kuba Wojewódzki zapowiedział wspólny występ dwóch artystów ze skrajnie różnych nurtów muzycznych, które wzajemnie za sobą nie przepadają.

Łukasz Hynek, lider Pakt Inkasso, student trzeciego roku psychologii.

Co ma wspólnego znany publicysta z windykacją i detektywistyką?

Tak daleko, jak rapowi do disco polo, tak również wydawać by się mogło, że niewiele wspólnego mają prawo z empatią. W dodatku sprawiedliwość, tak oczywista domena prawa, w dziedzinie spraw obyczajowych niemal całkowicie zepchnięta jest do subiektywnego odczucia.

Zdrady, rozwody, podziały, prześladowania, stalking, mobbing, homofobia, zazdrość, zemsta, gniew, zniewaga, zadośćuczynienie… Ile ludzi, tyle sytuacji. Tyle scenariuszy i emocji.

Przychodzą do nas klienci, którzy nagle zostają postawieni przed trudną sytuacją życiową. Przed chorobą bliskiego członka rodziny, której się nie spodziewali, przed zawiedzionym zaufaniem, albo przed odkrytą zdradą. W takich sytuacjach wszystkimi rządzą emocje, nad którymi ciężko jest zapanować.

Wyobraź sobie, że przychodzi do Ciebie klient właśnie dotknięty wielką osobistą tragedią:

“Panie Łukaszu, ja nie wiem, jak mam dalej żyć… Gdzie ja będę mieszkać? Oliwka gra na fortepianie, to kosztuje”.

“Jak kumpel się dowiedział, że będę brać rozwód, to ciągle mnie na piwo ciągnie, żebym poznał kogoś lepszego. A mi się żyć odechciało”.

”Żona oskarża mnie o zdradę, chce zabronić kontaktu z dziećmi. Ona myśli, że je biłem! Co ja mam robić?”

“Moja siostra twierdzi, że powinnam się zemścić, zniszczyć męża. Ale ja go wciąż kocham, chcę tylko normalnie żyć.”
W takich sytuacjach mówi się, że najlepiej zwrócić o pomoc się do przyjaciół, do rodziny. Najbliżsi zrozumieją, okażą współczucie. Co jednak, jeśli rodzice twierdzą tylko: “od początku mi się nie podobał ten twój mąż”, co jeśli przyjaciółkę stać tylko na “a nie mówiłam”? Mało który przyjaciel spyta: “A jak Ty się z tym czujesz, czego pragniesz, jak Ci pomóc?”.

Latami wysłuchiwaliśmy najsmutniejszych historii ludzi.

Byliśmy świadkami, jak odmieniał się ich los, jak zmieniali podejście do życia niemal z dnia na dzień, jak walczyli o to, co dla nich ważne. Współczucie, wrażliwość, empatia pomagają oczywiście zrozumieć drugą osobę. Ale co z praktyczną pomocą? Co w sytuacji, kiedy wysłuchanie już nie wystarcza, a chciałoby się pomóc praktycznie?

Przysłowie mówi “potrzeba matką wynalazku”.

W Pakt Inkasso za potrzebą poszedł wybór studiów. Potrzeba, chęć wiedzy i chęć ciągłego rozwoju sprawiły, że nasz lider, Łukasz Hynek, zaczął studiować psychologię. Właśnie po to, aby jeszcze lepiej pomagać ludziom w najtrudniejszych chwilach ich życia. “Jestem w trakcie trzeciego roku studiów psychologicznych i z każdą przeczytaną stroną widzę możliwy do uruchomienia życiowy potencjał. Poza tym, co jeszcze cenniejsze, odkrywam swoje słabości. Wraz z odkryciem tego, skąd się biorą odkrywam, że lepiej rozumiem ludzi, z którymi przychodzi mi na różnych etapach życia pracować” – mówi Łukasz o swoich studiach.

W odniesieniu do pracy psychologa znana amerykańska psycholog Nadine Kaslow pisze:

Świadomość różnorodności jest obok świadomości etycznej jedną z dwóch kompetencji, na których opierają się wszystkie kompetencje psychologa.

Świadomość różnorodności i świadomość etyczna. Wydawać my się mogło, że oba wskazane poziomy świadomości dotyczyć powinny każdego człowieka. Czy dotyczą?

Detektywistyka i Windykacja w służbie empatii.


Jeśli przyjdzie moment, w którym przyjdzie Ci zmierzyć się w życiu z dwoma światami, o których już wspomnieliśmy: zimnym, surowym umiejscowionym w gmachach sądu oraz światem nowych emocji, których nie rozumiesz i nie potrafisz sobie z nimi poradzisz, to wiedz, że jest takie miejsce jak u Kuby Wojewódzkiego na kanapie gdzie można połączyć bez ofiar w ludziach światy które trochę wzajemnie się wykluczają.

W Pakt Inkasso niezmiennie dostaniesz najwyższą jakość obsługi prawnej, wprawionego detektywa i emocjonalną opiekę przyszłego psychologa.